29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramımızın 90. Yaş günü Tüm yurtta büyük bir coşku ile kutlandı. Bir yanım Bağdat caddesi üzerindeki yürüyüşe katılıp fotoğraflamak  isterken, diğer yanım İstanbul Boğazındaki gösteriye katılıp fotoğraflamak istiyordu. Daha önceki kutlamalarda gidemediğim için bu sene İstanbul boğazını tercih ettim.

 

Deneyimli arkadaşların uyarıları ile çekim alanına erken gitmeliydim. Paşalimanı parkına 4 saat erken gitmiş olmama rağmen güçlükle uygun bir yer bulabildim. Kutlamalar başladığında tüm fotoğrafçıların üçayakları birbirine geçmiş, bir çok fotoğrafın içine ya fotoğrafçı ya da ekipmanları dahil olmuş, istemeyerek de olsa birbirimize ve üç ayaklara çarparak fotoğrafların kötü çıkmasına engel olamadık.

 

Kutlamalara önce Işık gösterisi ile başlanıldı. Her biri 8 bin watt enerji veren 150 “Skytracer” Boğaz köprüsü ve sahilde muhteşem bir görsel şölen yarattı.

 

Ve saatler 20.00’e yaklaştığında beklenen havai fişek gösterisi başlamak üzereydi. Fatih Atakoğlu’nun özel olarak bestelediği müzik ile birlikte Boğaz köprüsünden uzunluğu bin metre olan ateş şelalesi akmaya başladı.

 

Hemen ardından 16 ayrı noktadan 48bin adet havai fişek atışı yapıldı.Rengarenk ve hatta Ay-yıldızlı havai fişekler öylesine güzeldi ki, bir müddet fotoğraf çekmeyi bırakıp izlemeye karar verdim.

 

Bizi biz yapan bayramımız, en büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.