Gümüşlük

Myndos… Bir çoğumuzun bildiği ismi ile Gümüşlük.  Bodrum yarımadasının batı ucunda bulunan gümüşlük Bodrum’a 25, Turgutreis’e ise 7 km. uzaklıktadır. 1999 yılına kadar Turgutreis’in köyü iken bu tarihten sonra belde statüsüne kavuşmuştur.

 

Beldeye gelmek için Bodrum ve Turgutreis’ten kalkan dolmuşlar mevcut. Kendi aracınızla gittiğiniz vakit çarşının hemen arkasında bulunan otoparka aracınızı bırakıp hemen sahil kısmına inebilmek mümkün.

 

Sahil kısmında önce karşımıza balık restaurantları çıkıyor. Masalar hemen denizin yanı başında. Hatta bazı yerde masalar denizin içinde bulunuyor.  Denizde bulunanlar sadece masa ve sandalyeden ibaret değil. Büyükçe ağaç dalları ve dalları süsleyen içlerine fenerler konmuş su kabakları da mevcut.  Gördüklerimize şaşkınlıkla bakarken önünde durduğumuz sokağın ismini okuyarak kahkahalara boğuluyoruz. Sokağın hemen girişinde tahta bir levhaya tebeşirle yazılmış “Balık tutan şaşı kedi sokağı” günlerce aklımızdan çıkmıyor.

 

Sahilin hemen karşısında bulunan tavşan adasına gitmek için yapılması gereken tek şey sadece paçaları sıvamak. Ada hem çok yakın, hem de su seviyesi alçak olduğu için yürüyerek gidiliyor. Güneşin batışını izlemek için en mükemmel yerlerden bir tanesi olan tavşan adasına arkeolojik kazılar nedeni ile son zamanlarda maalesef gidilemiyor.

 

Etrafı gezerken evlerin denize olan yakınlığı da dikkatimizden kaçmıyor. Özellikle koyun iç kısımlarına doğru yürürken mesafeler 1 metreye kadar düşüyor. Ve o evlerden birinin balkonunda hava karardıktan sonra mum ışığı ve klasik müzik eşliğinde şarap içen çifti inanılmaz derecede kıskandığımı da buradan itiraf ediyorum.

 

Gümüşlük her ne kadar balık restaurantları ile meşhursa da belediye çay bahçesindeki köfte ekmekler de bir o kadar lezzetli. Köfte mi, balık mı derken en iyi çözümün öğlen köfte, akşam da balık olduğuna karar veriyoruz.

 

Dönüş vakti gelip de aracımıza doğru ilerlerken el sanatları çarşısı içerisinden geçiyoruz. Küçücük dükkanlar içerisinde, el emeği göz nuru ile yapılmış bir çok albenisi olan ürünlerle karşılaşmanız mümkün. Sanatçıların bazıları da ürünleri orada hazırlamaktalar. Özellikle yanınızda bayanlar var ise çarşıdan çıkmanız uzunca bir zaman alıyor.

 

Bodrum’da olup da, Bodrum’dan bu kadar farklı olan tek yer Gümüşlük. Bodrum’a gidip Gümüşlüğü görmeden olmaz.  Balığı, denizi, adası, kedisi, güneşi, sessizliği ile Ülkemizin en güzel yerlerinden bir tanesi.

 

Her zaman olduğu gibi yine hüzünlenerek dönüşe geçiyoruz. Neyse ki bu sefer hemen İstanbul’a değil, tatilimize devam etmek için Turgutreis’e dönüyoruz….