Bodrum Rallisi

Berkin’in Gözünden Bodrum Rallisi

 

Tam normalleşme dönemine giriyoruz diye sevinirken sanırım fazla normalleştiğimiz için maalesef yine kısıtlamalar ile karşı karşıya kaldık. Bir an evvel eski günlerimize dönmeyi düşünürken daha kapsamlı tedbirler alınmaya başlandı. Umarım bu tedbirler ileriye dönük umutlarımızı biraz daha güçlendirir.

Ve tam da bugünlerde Bodrum 27 yıl aradan sonra tekrar Ralli heyecanı yaşayacak haberleri duyduk. 10-11 Nisan tarihlerinde Otomobil sporlarında 2021 Demir Berberoğlu sezonu  ve Şevki Gökerman Ralli kupası ilk organizasyonu Bodrum’da gerçekleşecekti.

Birkaç fotoğrafçı arkadaşım ile belki o tarihe kadar pazar günü sokağa çıkma yasağı kalkar ve hem ralli’yi izler hem de fotoğraf çekeriz diye plan yaparken, maalesef cumartesi günleri de sokağa çıkma yasağı eklendi.  

 

Fakat Ralli’den 3 hafta kadar evvel gönüllüsü olduğum Muğla 911 Arama Kurtarma Araştırma Derneği’nin Ralli’de kurtarma olarak görevlendirildiğimizi öğrendim. Ve Ralli’den 2 hafta evvel de özel izin alınarak, etapları öğrenip bizlerin de nerelerde bulunacağımızın keşfi için Yalıçiftlik-Kızılağaç ve Etrim’e gittik. Elbette Ralli’den kısa bir süre öncesine kadar etabın neresi olacağı konusunda bizlerden başka kimsenin bilgisi yoktu.

 

Ve Ralli’ye son 3 gün kala son toplantımızı gerçekleştirip araçlarımızı hazır hale getirdik. 10 Nisan Cumartesi akşamı Mindos kapısındaki Start seremonisi ile 27 yıl sonra Bodrum Ralli’si start almış oldu.

 

11 Nisan Pazar sabah saat 06.30 ‘da Muğla 911 olarak görev yerlerimize geçtik. Ben, kurtarma 3 ekibi olarak 2.etaptaki Etrim bölgesinde bulunuyordum. Görevli Jandarma ekipleri ile birlikte hem parkura araç ya da yaya girmesini önlemek hem de yarışan araçlardan birisi yolda kalırsa ona müdahalede bulunacaktık.

 

81 araç ve 162 sporcu ile rekor bir katılımla sabah saat  08.00’de Ralli başlamış oldu. Sokağa çıkma yasağından dolayı seyircinin olmadığı Ralli Youtube üzerinden canlı yayınlandı. Öncü ekip olarak çıkan ilk araçta Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Copilot olarak parkura çıktı.

 

Araçların tozu dumana katarak önümüzden 3 kez geçmeleri ile kazasız belasız ve çok keyifli bir ralli’yi geride bıraktık. Burak Çukurova – Vedat Bostancı (Skoda Fabia R5 Evo) ekibinin birinciliği ile sonuçlanan Ralli,  maalesef kupa töreninde yaşanan kavga olayı ile daha çok gündeme geldi.

Umuyorum ki önümüzdeki yıl olaysız, kazasız, belasız ve en önemlisi pandemisiz, seyircinin de gönül rahatlığı ile izleyebileceği bir Ralli olur.