Kıyıköy

Bir gece yıldız fotoğrafı çekmek için İstanbul dan yeterince uzaklaşmaya çalışırken, Kırklareli’nin Kıyıköy kasabasında bulduk kendimizi. TEM Otobanından Edirne yolu üzerinden , İstanbul’a 165 km mesafede bulanan Kıyıköy’ün, Saray ilçesinden sonraki 23 km. lik yolu oldukça virajlı.

 

Çekim yapmak için öncelikli tercihimiz Aya Nikola Manastırı oldu. Manastırın yapım tarihi kesin olarak bilinmese de 6. yüzyıl’a ait olduğu söyleniyor. Yapısı itibari ile Kapadokya’daki manastırlarla birebir benzerlik gösteriyor. Fakat maalesef tarihimize değer vermediğimiz için manastırın içinde ve etrafında birçok duvar yazısı mevcut.

 

Manastırı ve yanındaki patika yolu pozladıktan sonra, dere kenarından plaj tarafına doğru ilerledik. Derenin iki tarafını birleştiren küçük bir ahşap köprü, ve hemen yanında bulunan onlarca deniz bisikleti ile gayet hoş görünüyordu. Ahşap köprüden karşıya geçince küçük bir kulübe içerisinde kafeterya mevcut.

 

Yıldızlar birer birer gözden kaybolmaya başladıkça, son fotoğrafları almak için sahile indik. Sahilde büyük bir tabeladaki “ Kayalıklarda girdap oluşmaktadır. Bu bölgede denize girmek tehlikeli ve yasaktır.” yazısı oldukça dikkat çekiyordu.

 

Sabah ayazı ile birlikte şiddetli esen rüzgar bizi bir hayli üşütüyordu. Tüm gece fotoğraf çekmenin yorgunluğu ve önümüzdeki 2 saatlik yolu da düşünerek bir an evvel yola koyulmaya başladık. Fakat geldiğimiz yolu şaşırınca, virajlı yolun aksine kilometrelerce düz giden bir yola girdik. Yolun üzerine düşen sis ile birlikte çok güzel bir görüntü oluşsa da,  durup fotoğraf çekmek için fazla vaktimiz yoktu. Çünkü gece geldiğimiz virajlı yol üzerinde dere üzerinden geçen köprülerde de fotoğraf çekmemiz gerekiyordu. Ve sis’i geride bırakarak tekrar virajlı yola oradan da İstanbul’a doğru yola çıktık.

 

Kıyıköy, İstanbul’a yakınlığından dolayı hafta sonlarını değerlendirmek için güzel bir yer. Günübirlik gidilebileceği gibi, kalmak isteyenler için özellikle yaz aylarında pansiyonlar mevcut. Bir balıkçı köyü olduğundan her zaman taze balık yeme olanağını bulunuyor. Deniz ne kadar temiz olsa da Karadeniz olduğu unutulmamalı.