Pastırma Yazı

2020 yılının son dönemlerine geliyoruz. Yaşadığımız olumsuz durumlardan dolayı bu senenin ne kışını, ne baharını, ne de yazını yaşayabildik. Ve Eylül’ün bitmesi ile birlikte bir anda hava sıcaklığı düşerek yaz mevsiminin artık bittiğinin habercisi oldu.

 

5.senemi yaşadığım Bodrum-Turgutreis’te en az denize girdiğim sene oldu 2020. Evime çok yakın olmasına rağmen bir türlü gitmek gelmedi içimden. Yaz başlarında çok istememize rağmen yasak olduğu için giremiyorduk. Ardından seyahat yasaklarının kalkması ile bu sefer de kalabalıktan dolayı girmedik.

 

Evet bu sene Bodrum ve Bodrum gibi yerler normal kış dönemlerinden çok daha kalabalık olacak. Hali vakti yerinde olanlar ya da emekli olanlar Büyük şehirlerde apartman dairelerine tıkılıp kalmaktansa yaşanabilecek herhangi bir yasaklarda  haklı olarak müstakil, bahçeli yerleri tercih etmekteler.

 

Tatilciler ve yazlıkçıların neredeyse tamamı geri  döndüler. Kışı burada geçirmek isteyen kesiminde büyük çoğunluğu yaş olarak oldukça olgun oldukları için deniz mevsimini kapatmış gibiler. Evet belki hava sıcaklığı biraz düştü ama daha her şey bitmedi.

 

Ne çok sıcak, ne çok soğuk en güzel zamandır bahar ayları. Ve şimdi sonbaharda önümüzdeki günlerde “Pastırma Yazı “ dönemine gireceğiz. Gökyüzünün en güzel olduğu  bu dönemde deniz keyfini de az da olsa yaşayacağımızı düşünüyorum.

Peki nedir bu Pastırma Yazı? “Kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması” sonucu ortaya çıkan bir hava durumu. Genellikle Ekim ayının sonundan Kasım ayının ortasına kadar süren, gündüzleri güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceleri ise serin geçen bir zaman.

 

İsminin Pastırma Yazı olmasının sebebi ise pastırmanın bu dönemde hazırlanması sebebi ile verilmiş. Gece ve gündüz arası sıcaklıklarının birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile; pastırmanın en ideal kuruması bu dönemde olurmuş.

Tabi ki dünyanın bir çok yerinde bu dönem yaşanıyor. Elbette onlar için Pastırma Yazı deyimi pek bir şef ifade etmiyor. Onlar da kendilerine göre isimler takmışlar. Almanya’da “Kocakarı Yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta Yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise “Yerli Yazı” gibi adları varmış.

 

Son dönemde yazılarımda sıkça bahsettiğim küresel ısınma belki artık Pastırma Yazı’nı da etkileyecek. Hatta belki bir zaman sonra hiç yaşanmayacak. Sonbaharı belki biraz yağmurla yaşacağımız şu dönemler İstanbul’dan yine dolu haberleri geldi.

Umarım önümüzdeki yıllarda sağlığına kavuşmuş bir dünyada tam zamanında yaşanan Pastırma yazlarımızı keyif içerisinde geçirebiliriz.