Eylül

Berkin’in Gözünden “Eylül”

30 Ağustos Zafer Bayramımızı büyük bir coşku ile kutlayıp, belki de yazın son tatilini yaptıktan iki gün sonra bir çok sosyal medya hesabında hüzünlü, dramatik paylaşımlar görmeye başladım. İlk etapta ne olduğunu anlayamasam da, içinde Eylül geçen şarkılar da paylaşılınca olayı kavradım.

 

Evet yaz bitmişti. Eylül ile birlikte mevsim değiştirip, Sonbahar’a geçtik.  Sanırım birçok öğrenci için de en sevilmeyen aydır Eylül. Okullar açılacak, yapraklar dökülecek, havalar soğuyacak… Ama iyi tarafından da bakmak gerek. Balık av yasağı  Eylül ayı itibari ile bitiyor. 3 tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizde şimdi taze taze balık yeme zamanı .

 

Eylül ismi Süryanice “üzüm” anlamındaki Aylül’den gelmekteymiş. Ayrıca hristiyanlar  bu aya “İstavroz ayı”, “haç ayı” gibi isimler takmışlar. Karadeniz’de ise bunu değiştirip “İstavrit ayı” demişler.

 

Hüzünlü paylaşımları görünce ben de bu sayımızda Eylül ile ilgili yazı yazayım dedim. Hatta “Eylül’de Bodrum” gibi bir isim düşünüp Eylül aylarında çektiğim fotoğrafları inceledim. Fakat burası halen Ağustos gibi. Ve bir müddet daha böyle olacak. Hava halen fazlası ile sıcak, her yer bir o kadar kalabalık, gökyüzünde bir tane bulut yok, yani anlayacağınız benim Bodrum’da sonbahar hikayem Kasım’a hatta Aralık’a kalır.

 

Ben de hem bakıp serinlemek,  hazan mevsimi Eylül’e yakışacağını düşündüğümden arşivimdeki sonbahar fotoğraflarını gönderdim dergime. Ayın 23.nde Sonbahar ekinoksunu yaşayıp geceyi ve gündüzü eşit yaşayacağız. Tabi bu tarih aynı zamanda Kuzey Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 aylık gündüzün  başlangıcıdır. Sanırım o noktalara yakın yerlerde yaşayanların sosyal medya paylaşımları bizimkilerden daha hüzünlüdür.