BAYK Kış Trofesi

Berkin’in Gözünden BAYK KIŞ TROFESİ 2019

Yaz ayının ilk sıcaklarını fazlası ile hissettiğimiz şu zamanlarda, BAYK (Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü) tarafından gerçekleştirilen Kış trofesinin son ayağı da yarışıldı. Toplam 7 ayaktan oluşan Kış Trofesi 2019, 19 ocak 2019’da başlayıp 3’er hafta ara ile devam etti.

 

IRC-A, IRC-B ve destek sınıfı olmak üzere yarışlara ortalama 40 yelkenli tekne katıldı. Üç farklı startın alındığı yarışlarda ilk başta  soğuktan ve rüzgardan deklanşöre basmaktan zorlanırken, son yarışta rüzgarı beklerken denizde yüzerek vakit geçirdik.

 

Bodrum için neredeyse geleneksel hale gelen trofeler, bu sene yine güz ve kış trofesi olarak yapıldı. Kış trofesinin son dört ayağında ve Cuma günleri yapılan Trio trofeler ise gerçekten göz doldurdu. Zorluk derecesinin daha yüksek olduğu bu yarışlarda, aynı teknelerde sadece üçer kişi yarıştı.

 

Cuma günleri Trio Trofe,  cumartesi günleri kış trofesi ayağı, akşamına ise bir evvelki yarışın ödül töreni, Pazar günü ise kış trofesinin diğer yarışı olmak üzere her 3 haftada birçok keyifli vakit geçirdim.

 

Katıldığım basın teknesindeki diğer arkadaşlarımın işleri itibari ile yazdıklarının aksine ben birinciden , ikinciden bahsetmek istemiyorum. Çünkü spor muhabiri olmadığım için benim gözümde katılan tüm tekneler zaten kazanan. Hatta onlarla birlikte o fotoğrafları çektiğimiz için bizler de kazananız.

 

Bir müddet sonra her yarış aynı görünse de, aslında hepsinde farklı bir aksiyon var. Her yarış öncesi “bu yarış fazla deklanşöre basmayayım” diye kendime söz veriyorum. Ama fotoğrafları bilgisayarıma attığım vakit görüyorum ki, ortalama bir yarışta 1000 adet fotoğraf çekiyorum. Ve bir kış trofesi bana neredeyse 15bin fotoğraf olarak geri dönüyor. O kadar sayıyı çekmek pek zor olmasa da, fotoğrafları elemek gerçekten zor oluyor. Hele ki dergime göndereceğim  iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda fotoğrafı seçmek neredeyse bir günümü aldı.

 

Çektiğim fotoğraflar arasından beni en çok heyecanlandıranları seçmeye gayret ettim. Belki de önümüzdeki sene farklı imkanlarım olur ve trofeleri bir yarış teknesinden , yarışarak takip eder ve daha heyecanlı fotoğraflar çekebilirim.

Neden olmasın?