Şile

İstanbul’a yakınlığından dolayı yaz ayları denizin  ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için en ideal yerlerden birisidir Şile. Kadıköy den 63 km, Taksimden 76km. uzaklıkta bulunan Şileye araç ile yaklaşık 45 dakika ile 1 saat sürede ulaşmak mümkün. Fakat yaz aylarında özellikle Pazar günleri dönüş saati aşırı trafikten dolayı 3-4 saate kadar uzamaktadır.

 

Şilenin 755 km2 kare yüzölçümünün yaklaşık %80’i ormanlarla kaplıdır. 28000 Nufüslü bölgenin yarısı merkezde, geri kalan yarısı ise civardaki köylerde ikamet etmektedir. Tabi bu nüfus yaz ayların da yazlıkçıların gelmesi ile 100000’lere çıkıyor.

 

Merkezde bulunan 10 km.lik sahil, hem sezonun henüz açılmamış olması, hem de hafta arası olması dolayısıyla bana, modelime ve birkaç köpeğe ev sahipliği yapıyordu. Fakat yaz ayları bu sahilde yer bulmak imkansız hale geliyor. Bir çok alternatif yer olmasına rağmen genelde insanlar bu plajı tercih ediyorlar. Yaklaşık 1 km ileride bulanan ağlayan kaya daha az kalabalık oluyor. Ağlayan kayanın ismi de, kayalar arasından çıkan su kaynağının akış biçiminin insanın gözyaşına benzediği için konmuş.

 

Şilenin amblemi olarak bilinen Fener, 1859-1960 yılları arasında Sultan Abdulmecit tarafından yaptırılmıştır. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 2. büyük feneri deniz seviyesinden 60 metre yükseklikte ve 20 deniz mili uzaklığı aydınlatabilecek kapasitedir.

 

Şile bele