Kazıklı

Bu ay sizleri Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı sahil kenarında küçük bir mahalle olan Kazıklı’ya götüreceğim. Mahalle Milas’a 42, Muğla’ya 111 km uzaklıkta. Bodrum merkeze ise 76 Km uzaklıkta ve yol yaklaşık 1buçuk saat sürüyor.

 

Bir arkadaşımızın orada görev yapmaya başlaması ile birlikte biz de rotamızı Kazıklıya çevirdik. Bodrum’dan yola çıkarak pilavtepe mevkii olarak bilinen Kıyı Kışlacık ayırımından dağ yoluna girdik. Çam ağaçlar arasında seyahat etmek gayet keyifli de olsa buralarda telefonların çekmediğini söylemek gerek.

 

689 nüfuslu Kazıklı gerçekten oldukça sakin bir yer. Bir bilgiye göre Kazıklı Mahallesinden deniz rahatlıkla görelebilirmiş. Ancak denizden Mahalleyi  görmek pek mümkün değilmiş. Bir rivayete göre korsanlardan korunmak amacıyla köy böyle bir bölgeye kurulmuş.

 

Mahallenin isminin Kazıklı olmasının sebebi ise eskiden yerleşim yokken Yörükler zamanında dağın yamacında kazıklar kullanılarak kendilerine çadırlar yapmışlar. Bundan dolayı mahallenin adı Kazıklı olarak kalmış.

 

Deniz’e doğru inince küçük bir koy çıkıyor karşımıza. Yine oldukça sakin. Yaz aylarında nasıl oluyor bilmiyorum ama Ocak ayı itibariyle sanırım tüm gün boyunca 10 kişi falan gördük. Onlar da keyifle balık tutan mahalle sakinleri idi.

 

Civar bölgelerde olduğu gibi Kazıklı’da da oldukça çeşitli kuş çeşitleri mevcut. Bir yandan kuşları izlerken diğer yandan küçük balıkların sıçraması ile keyfimiz katlanıyordu.

 

Sessizliği ile, sakinliği ile beni kendine hayran bırakan bir yer oldu Kazıklı. Henüz çok fazla bilinmediği için halen bakir bir mahalle olarak kalmış. Ama Bodrum ve civarında kiralar böyle hızla artmaya devam ederse mecburiyetten bu bölgelere rağbet olacak ve arz talep meselesi olarak kısa zamanda burada da yeni inşaatlar yapılacak, büyük marketler açılacak, dükkanlar açılacak. Öyle olduğunda ise ne sessizlik ne de sakinlik kalacak. O yüzden şimdi tam zamanı, gezmeli, görmeli….