O Ev

Berkin’in Gözünden “O Ev”

 

Mutlaka hepimizin, gördüğümüzde ya da orada bulunduğumuzda huzur bulduğumuz yerleri vardır. Kimisi için bir deniz kenarı, kimisi için bir dağ başı, kimisi için de doğup büyüdüğü evi olabilir. Elbette sadece tek bir yer olmak zorunda değil. Birçok farklı yerde benzer mutluluklar hissedilebilir.

 

Yazılarımdan takip edenler bileceklerdir ki,  eski yapıları, tarihi yerleri ve antik kentleri görmek  beni fazlası ile mutlu ediyor. Bunlardan birisi de Milas-Bodrum karayolu üzerindeki Bargilya Antik Kenti’nde bulunan “O Ev”.

 

Tabi “O Ev”, Antik kentte olmasına rağmen daha yeni dönemde yapılmış bir ev. Ben ilk kez Bodrum’a taşındıktan sonra çevreyi gezmeye başladığımız zamanlardan 2016 yılında tanıştım burası ile. O dönem bir sayımızda “Boğaziçi, Bargilya” başlığı altında bölge ile ilgili deneyimlerimi aktarmıştım. Bundan 6 sene evvelki yazımda orada yaşayan Flamingolar ve diğer kuşlar için şöyle bir cümle yazmışım.
 “ Acaba kaç sene daha gelebilecekler buraya? Diğer 250 kuş cinsi de ne kadar süre gelebilecekler acaba? Ya da milattan önce 2000 yılında Luwi veya milattan önce 1000 yılında Karia dilinden gelen Bargilya’da acaba o zamanlar kaç cins kuş vardı? “

 

Biliyorsunuz ki bu kuşların beslenme alanı olan bu sulak alanın çevresi için inşaat projesi izni verildi. Çok yeni bir haber olduğu için henüz gerçekleşen bir çalışma yok. Sadece kararı protesto etmek için çevre sakinleri birkaç kez bölgeye gittiler. Ben de önümüzdeki günlerde tekrar gidip elimden geldiği kadar kuşları fotoğraflayıp onlar ile ilgili bir yazıyı sizlerle buluşturmak istiyorum.

 

Evet gelelim biz yine “O Ev”e. Çatısı, kapısı, penceresi olmayan bu ev beklide bir çoğunuza hiç yabancı gelmeyecek. En son “Sefirin Kızı”  dizisinin bazı sahnelerinde kullanılmış. Sevgili arkadaşım Ayşegül İnci’nin “Bir Devam Filmi” şarkısının klibinin de birkaç sahnesini bu evin önünde çektik.

 

İlk fotoğraf çekip sosyal medyada paylaştığım vakit, fotoğrafımı gören bölge sakinlerinden birisi binanın 80 yıl kadar önce karakol olarak kullanıldığını, ve isminin de idare binası olduğunu söylemişti. Binanın çevresinde bulunan sulak alanda da tuz olması dolayısıyla Bodrum ve Milas’tan tuz almaya gelen köylüler olurmuş.

 

Bina konumu itibari ile her daim güzel görüntüler veriyor. Abartmayacağım ama 24 saatin her bir saat diliminde mutlaka orada fotoğraf çekimi yapmışımdır. 2016 yılında yazdığım yazıda binayı yıldızlar ile çekmeyi istediğimi yazmışım. Ve 2017 yılındaki Perseid Meteor yağmurunda tüm geceyi orada çekim yaparak geçirdim. Kimi zamanda yine yıldız çekimi için Bafa gölü tarafına gittiğimizde dönüşte yine gün ağarırken mutlaka buraya uğruyoruz. Onun dışında da zaten sabah, öğlen, gün batımı saatlerinde de oldukça fazla vakit geçirdim burada.

 

Evet, günün çeşitleri saatlerinde benim gözümden “O Ev”.