BAYK Güz Trofesi

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi Bodrum’da bir çok farklı organizasyonda fotoğraf çekimi yapıyorum. Ve bunların tamamından çok büyük keyif alıyorum. Üyesi olduğum Halikarnas  Bofsad Bodrum Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği ile birlikte BAYK Güz Trofesi’nin fotoğraflarını çekiyoruz. Nedir bu Bayk derseniz, Bodrum Açık Deniz Yelken Külübü’dür.

 

Güz Trofesi boyları 7 ila 27 metre arası olan IRC belgelerine sahip yelkenli teknelerin katıldığı bir yarış. Kış Trofesine hazırlanmak isteyen tekneler 4 ayaktan oluşan Güz trofesinde oldukça keyifli anlar yaşanıyor.

 

Biz yarışı izlemek ve fotoğraflamak için basın teknesi ile birlikte denize açılıyoruz. Çok deneyimli bir kaptanımız olduğu için yarışın en kritik anlarını en doğru noktalardan görebiliyoruz. 9-10 Aralıkta gerçekleştirilen ve 22 teknenin katıldığı serinin son ayağı olan 4.ayak güzel ışıklı havanın da etkisi ile bize en güzel görselleri verdi.

 

Cumartesi günü IRC B ve Destek sınıfı Bodrum-Çelebi Adası-Bodrum rotasında yaklaşık 13 deniz mili mesafesindeki coğrafi yarış ile günü tamamlarken, IRC A sınıfı 1 adet şamandıra yarışı sonrasında uygun olmayan hava koşulları sebebiyle marinaya dönüş yaptı. Pazar günü ise tüm sınıflar Bodrum-Karaada-Bodrum rotasında Trofenin son etabını tamamladı.

 

Milta Bodrum Marina işbirliğiyle Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından organize edilen BAYK Güz Trofesi,  yarışların bitiminin ardından Milta Marina Yatch Club’da düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Şimdi önümüzde 7 ayaktan oluşan Kış Trofesi var. Tabi ki kış Trofesi havanın sertleşmesi ile birlikte görsel olarak bize daha güzel fotoğraflar sağlayacağı gibi sporcular için de bir o kadar heyecanlı ve zorlu olacak.