Yalnızlar Günü

Berkin’in Gözünden Yalnızlar Günü

 

Kimi zaman sayfamı hazırlarken konu sıkıntısı çekiyorum. Çünkü asıl işim fotoğrafçılık olduğu için ve yazılarımda kullandığım tüm fotoğraflar kendi çekimim olduğu için yazmak için bulduğum konuya da uygun görseller olması gerekiyor elimde.

 

Konu bulmada zorlandığım zamanlar internette biraz araştırmalar yapıyorum. Yine fotoğraflarımla eşleştiremediğim konular olunca son olarak yazı yazdığım ay gerçekleşen önemli olaylara ya da günlere odaklanıyorum.

 

Kasım ayı’da yine konu bulmaya zorlandığım bir zamana denk geldi. Dergime her ay en son yazısını gönderen ben olduğum için bu ay bir değişiklik yapıp ilk gönderen olmak istedim tabi yine beceremedim. Ve son gün Kasım ayındaki önemli günlere göz gezdirdim.

 

Dünya’da insanların kutladığı ne kadar çok değişik gün varmış onları öğrenmiş oldum. Elbette çok değerliler de var ama kimisi de gerçekten çok ilginç. Mesela Kasım ayı için olanlardan tarihleri ile birlikte birkaç örnek vereceğim sizlere.

3 Kasım Dünya Sandviç Günü
11 Kasım Origami Yapma Günü
11 Kasım Yalnızlar Günü
15 Kasım Buzdolabı Temizleme Günü
16 Kasım Fast Food Yeme Günü
18 Kasım Mickey Mouse Günü
19 Kasım Dünya Tuvalet Günü
21 Kasım Dünya Merhaba Deme Günü
21 Kasım Dünya Televizyon Günü
26 Kasım Pasta Yeme Günü
30 Kasım Dünya Bilgisayar Güvenliği Günü

 

Görüldüğü üzere Kasım ayı için oldukça ilginç önemli günler var. Bu güzel günlerin içinde benim ilk merakımı cezbeden 11 Kasım Yalnızlar Günü oldu. Konu ile ilgili de elimde çokça fotoğraf olduğu için kendime hemen bu günü seçtim.

 

Yalnızlar Günü 1990’lı yıllarda çıkmış. Başlangıçta Bekarlar Günü olarak adlandırılıp Sevgililer Gününe karşıt olması düşünülmüş. “Sevgililer Günü 14 Şubat, peki Yalnızlar Günü neden 11 Kasım?” sorusunun cevabı da sayılarda gizli. Kasım ayı 11. Ay olduğu için 11.11 tarihi 4 tane yalnız 1’den seçilmiş.

İtiraf edeyim, başlığı gördüğüm zaman aklıma gelen yalnızlık bu değildi. Özellikle ben yalnızlığı çok severim. Ama böyle bir yalnızlığı değil, yalnız başıma kalmayı severim. Yalnız seyahat etmeyi, deniz kenarında oturup yalnız başıma gün batımını izlemeyi, Yalnız fotoğraf çekmeyi oldum olası sevmişimdir.

Çin’in Nanjing Üniversitesinde başlayan Yalnızlar Günü, belki de benim gibiler için “Yalnız Başına Kalmayı Sevenler” günü olarak değiştirilir.