The Bodrum Cup 2016

Bu Yıl 28’incisi düzenlenen Bodrum Cup Yelken yarışlarını sizler için yakından takip ettik. Taze Bodrumlu olarak geçen sene acemiliğime gelip bir kısmını ancak karadan izleyebildiğim  yarışları bu sene deniz üzerinde izleme imkanım oldu.

 

Milta Marina’dan Bodrum Belediye Meydanı’na gerçekleştirilen Kortej yürüyüşü ve ardından gerçekleşen açılış seremonisi ile başlayan organizasyon Karşıyaka Belediyesi Bando ekibi mini konseri ve Gürcistan’dan gelen bir grubun dans gösterisi ile devam etti.

 

Yarış 5 etaptan oluşuyordu.

1 Bodrum-Gümüşlük
2 Gümüşlük-Leros
3 Leros-Leros
4-Leros-Yalıkavak
5-Yalıkavak-Bodrum

 

Yaklaşık 125 tekne ve 1500 civarında yelkenci ile yarışın ilk günü Bodrum-Gümüşlük arası ‘Bodrum Belediyesi İz Bırakanlar”etabı ile başladı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un karaada açıklarında bugüne kadar Bodrum Cup’a destek vermiş ve hizmet etmişler anısına denize çelenk bırakmasının ardından içlerinde bizlerinde bulunduğu 30 organizasyon teknesi ile birlikte Gümüşlüğe doğru yola çıkıldı.

 

Kuzeyden 16-18 knot arasında esen bol rüzgarla birlikte yelkenlilerin bile büyük dalgalarla zor mücadelesinde Parasailing teknesi  ile fotoğraf çekmeye çalışan bizlerin hali gerçekten görülmeye değerdi.  Gümüşlüğe varıp iskeleye çıktığımızda bizi gören herkes denize mi düşmüş olduğumuzu sordu.

 

İlk günün ardından deniz biraz daha sakinleşmiş olmasına rağmen daha büyük tekne ile seyahat edip, daha rahat fotoğraf çekmeyi tercih ettim. İlk günün acemiliği de üzerimizden gidince Leros etabı her şeyi ile birlikte daha kolay oldu. 2 gün boyunca akılda tek şey Yunan yemekleri ve mezeleri oldu.

 

Yine keyif içerisinde geçen Leros-Yalıkavak, ve Yalıkavak-Bodrum etaplarından ardından 28’incisi düzenlenen Bodrum Cup Yelken Yarışı sona eriyor. Elbette yarışın genel klasman ve kendi klasmanlarında kazananları var. Ama bence yarışa katılan tüm tekneler, hatta yarışmayan , yarışı izleyen bizlerin tekneleri bile kazandı.

 

Bodrum Cup’ı dışarıdan seyretmek ile içerisinde olmak arasında inanılmaz bir fark varmış. Bunu ilk günkü yürüyüşte, eğlencelerde anlamamış olsam da, Start verilmeden evvel denize çelenk atılması esnasında tüm teknelerin sirenleri çalması ile tüylerim diken diken olarak anladım. Ardından şiddetli rüzgarın ve dev dalgaların arasında kalarak anladığımı da kendime iyice pekiştirdim. Ama şunu da iyice öğrendim ki, Bodrum Cup sadece bir yelken yarışı değil. Yarışta birinci olmak ne kadar önemli olsa da, yarışa katılmak da bir o kadar önemli.

 

Evet sadece yelken yarışı değil derken, eğlenceleri de unutmamak gerek.Bando ve dans gösterileri,  Gümüşlük’te Fatma Turgut Konseri, Leros’ta Yunan halk dansları ve Yunan müzikleri gösterileri, Yalıkavak’ta kitap imza günü ve Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması, son olarak da Bodrum Halikarnas’ta Sertab Erener konseri hem yarışa katılan yarışmacıları hem de organizasyonda bulunan misafirleri oldukça eğlendirdi.

 

Akdeniz’in en büyük organizasyonlarından biri olma yolunda adım adım ilerleyen Bodrum Cup, 16-21 Ekim 2017 tarihinde 29’uncu kez düzenlenecek. Umarım seneye tekrar bu organizasyonda bulunup, bu keyifli anları sizler için tekrar yaşayabiliriz.

Fotoğraflar : Berkin TUNCAR
                       M.Utku ZIRH