14 Şubat

Takvimler Şubat’ı gösterdiği vakit ilk aklımıza gelen şey elbette Sevgililer Günü olur. Sevgilisi olsun olmasın, Sevgililer Günü’ne karşı olsun olmasın Şubat ayında en çok konuşulan konudur. Her zaman olduğu gibi Sevgililer Günü’nün para harcatılmak için uydurulmuş bir gün olduğunu, “O benim sevgilim değil ki, karım-kocam” gibi cümleleri bu senede işiteceğimize eminim.

 

Ama bu sene Sevgililer Günü diğer zamanlardan biraz farklı geçecek. Restaurantlar, eğlence mekanları kapalı olduğundan kutlamalar yapılamayacak. “Madem kutlama yok, romantik olalım sahilde sevgilim ile el ele gezelim, hava da güzel olursa deniz kenarına ya da çimenlere oturup birlikte mini bir piknik yapalım” diye plan kuruyorsanız çok üzgünüm ki 14 Şubat Pazar gününe denk geldiği için sokağa çıkma yasağı olacak. Özellikle birlikte yaşamayan sevgililer için en iyi yol görüntülü sohbet görünüyor.

 

14 Şubat için planlar, programlar Şubat ayı başında yapıldığını sanırız ama aslında yanılırız. Mesela sevgiliye yılbaşında alınacak hediye için mutlaka 14 Şubat’ta alınacak hediye de düşünülür. Yani hazırlık ister istemez 2 ay öncesine dayanır.

 

Bende işim gereği Sevgililer Günü görsel satışları için 1 Ocak itibari ile çalışmalara başlarım. 15 gün kadar eski yıllardaki hazırlanmış konseptleri inceler, aklıma yeni fikirler geldikçe bir yerlere not  eder Şubat ayı başına kadar da çekimlerimi tamamlayıp yüklemelerimi bitirmiş olurum.

 

Ana tema genellikle kırmızı kalp olur. Hediye kutuları, çiçekler, kalp ve kalbe benzeyen her fotoğraf satılabilir. Bu sene bunlara ilave olarak artık hayatımızın büyük bir parçası haline gelen maskeleri de kullanmak durumunda kaldık. 1 sene evvel çıkıp birisi “Kırmızı bir kalbe maske takıp fotoğrafını çeksene” dese “Ne alaka” diye düşünürdüm. Ama şimdi kırmızı kalplerin yanına maske, eldiven, iğne, dezenfektan gibi gün içerisinde defalarca kullandığımız kelimelerin ürünlerini koyuyoruz. Ve işin kötüsü onlar talep görüyor.

 

Evet bu sene Sevgililer Günü diğerlerine göre çok farklı geçecek. Maskeli kalpler, görüntülü sohbetler, evlerden yapılan selfie’lerle 14 Şubat’ı kutlayacağız. Umarım 2022 yılında bugünleri gülerek anlatacağımız maskesiz, dezenfektansız, sosyal mesafesiz bir Sevgililer Günü yaşarız.

Hepinizin 14 Şubat Sevgililer Günü ve 14 Şubat Dünya Öykü Günü kutlu olsun.