Heraklia

Bu ay ki gezimizi yine antik bir kent olan Heraklia’ya yapıyoruz. Heraklia, Muğla iline 108 km, Milas ilçesine 39 km uzaklıkta. Kent, m.ö. 350’de Karia kralı mausolos’un emri ile kurulmuş bir liman şehri. Antik çağda Ege denizinin bir uzantısı olan Latmos körfezine sahipmiş. Ancak Menderes Nehrinin getirdiği alüvyonlarla dolması sonucu körfez bugünkü Bafa Gölüne dönüşmüş.

 

İstanbul’dan araba ile Bodrum’a giderken genelde de yola gece çıktığım için sabah kahvaltısını Bafa gölü kenarında yapardım. Ve gölün karşı tarafı hep merakımı cezp etmişti. Ama yol yorgunluğu ve Bodrum’a iyice yaklaşmış olup bir an evvel varmak istediğim için bir türlü gezmeye fırsat olmamıştı.

 

Buraya yerleştikten sonra Bafa’ya gitmek artık daha kolay. Ve yıldız fotoğraflamak için bana en uygun yerlerden bir tanesi. Ama tabi geceleri gittiğimiz için gezmeye yine fırsat bulamıyorduk. Sonunda bir hafta sonunu ayırarak gündüzden gitmeyi başardım.

 

Yol üzerindeki kahverengi Heraklia tabelasını gördükten sonra, 9 km içeri gidiliyor. Heraklia antik kentinin üzerine Kapıkırı köyü kurulmuş. Antik kent ile köy iç içe geçmiş durumda. Köyün bir çok yerinde antik kentin kalıntılarını görmek mümkün.

 

Heraklia antik kentinin çeşitli yerlerine dağılmış durumda mezarlar ilgimizi çekiyor. Mezarlar kayalara oyulmuş ve üzerilerine ayrı bir kapak yapılmış. Sayılarının 2500 kadar olduğu saptanmış.

 

Kent’in ilgi çeken diğer yerlerinden biri de kenti çevreleyen surlar. Çevre uzunluğu 6.5 km olan surlar, 65 gözetleme kulesi ile takviye edilmişler. Ve göl seviyesinden yaklaşık 500 mt yüksekliğe kadar çıkıyormuş.

 

Heraklia’da bir çok tapınak ve manastır var. En önemlileri Athena tapınağı ve Endymion tapınağıdır. Mitoloji de Endymion tapınağının bir hikayesi vardır . Ay tanrıçası selene Latmos dağlarında çobanlık yapan Endymion’a aşık olur. Ve onu ebedi uykuya mahkum eder. Efsaneye göre de , bu bölgeye gelen keşişler mağaraların birinin içinde Endymion’un mezarını keşfetmişler  ve mezarı bir hristiyan kutsal mekanı haline getirmişler.

 

Heraklia gezmekten büyük keyif aldığım ve geze geze halen bitiremediğim yerlerden bir tanesi . Vakit bulursanız gezmenizi mutlaka tavsiye ederim. İnanın pişman olmayacaksınız.