Gumball 3000

Yazı: Berkin TUNCAR
Fotoğraflar: Mert GÜNDOĞDU

 

1999 Yılından beri yapılan gumball 3000 yarışının rotasına bu sene İstanbul da dahil oldu. 120 Lüx arabanın Londra’dan startı ile başlayan yarış  Paris, Barcelona, Monaco gibi şehirlerden geçip 1 Haziran günü İstanbul’da son buldu. 3000 millik bir yarış olmasına karşın, otomobil federasyonlarınca tanınmayan ve kazanana ödül verilmeyen ve ciddi olmayan bir sokak yarışı olarak geçiyor. Her ne kadar ciddi olmasa da, her sene ciddi kazalara sebep oluyor. Bu sene hiçbir kaza yaşanmaması sevindirici bir haberdi.

 

25 Mayısta Londra’dan start alan pilotların arasında dünyaca ünlü isimlerden Adrien Brody,  David Hasselhoff, Tony Hawk, Snoop Dog, Xzbit bulunuyordu. 8 günde 8 ülke geçip final için İstanbul’a gelen pilotlar ile sohbetimizde, bir tek Türkiye gümrüğünde sorun yaşadıklarını, gümrük işlemleri sırasında uzunca süre beklediklerini öğrendik.

 

Taksim’de büyük bir ilgiyle karşılanan pilotlar ve araçlar konaklama için The Marmara otelini tercih ettiler. Gündüz araçlarını sergileyen pilotlar, akşam da arabaları ile yaptıkları şovdan sonra eğlenmek için reina’ya gittiler.

 

Tabi ülkemizde böyle bir organizasyon gerçekleşince komik olayların da olması kaçınılmaz oluyor. Akşam Taksim de Lamborghini arabasıyla sov yapan bir pilota izleyicilerden birkaç kişinin “ Ağabey, bu araba kaç milyar” diye soru sorması, gündüzün araçlar sergilenirken Porsche pilotu ile röportaj yapan bir bayanın  “ Bu arabalar çok pahalı, o kadar parayı nereden buluyorsunuz” sorusuna pilotun vermiş olduğu ” Benim İngiltere’de 15 tane şirketim var, kazanıyorum ve harcıyorum” şeklindeki cevabı,  Arabalar boş alanda şovlarını gerçekleştirirken izleyicilerin hep bir ağızdan Türkçe olarak” Yanla, yanla” diye tempo tutuşları görülmeye değerdi.

 

Gerçekten zengin insanların bulunduğu bu organizasyon da, Ferrari, Bugatti, Porsche, Mercedes, Rolls royce, Bentley gibi araçları yakından görebilmek, motor seslerini yakından duyabilmek birçok İstanbullu için büyük bir zevkti. Fakat bizim için bu araçların dışında dünyada sadece 77 tane üretilen 2.5 milyon dolarlık Aston Martin one 77 modelini görmek, onun sesini duyabilmek ve yakından fotoğraflayabilmek paha biçilmezdi.