Turizm Haftası

Berkin’in Gözünden Turizm Haftası

Fotoğraflar:
-Berkin Tunçar
-Ferhat İpek
-Tuncay Özdal

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası Bodrum’da da farklı birçok etkinlik ile kutlandı. Fakat maalesef yine etkinlikler aynı tarih ve zaman dilimine sıkıştığı için hepsine katılım yapmam imkansızdı.

 

Son birkaç yıldır BAYK(Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü)’ın düzenlemiş olduğu Güz ve Kış trofelerinin fotoğraflarını çekiyorum. Bu yıl hava şartlarının yarış için olumsuzluğundan dolayı kimi yarışların yapılamamasından dolayı sondan bir evvelki yarış olan 6.Ayak yarışları benim için önemliydi. Elbette önemli olmasının başka bir nedeni de, 2 hafta evvel yapılan yarışta bir teknenin direğinin kırılması, farklı noktalarda iki temas yaşanmış olması ve 4 tekne bu temasları “sürtünme” ile atlatırken yarışın sonlarına doğru iki teknenin yine çatışma sonucunda birisinin su alarak batması morallerimizi çok bozmuştu. Tek tesellimizin bu kazalarda kimsenin burnunun bile kanamamış olması bizi bu yarışa daha bi hazır hale getirmişti.

 

Turizm Haftasında BAYK 6. Ayak kış trofesi’de etkinlikler arasında olduğu için benim tercihim yelken yarışları oldu. Çünkü cumartesi ve Pazar günleri sabah 10.00 gibi denize çıkıp en erken 17.00 gibi karaya dönebiliyorduk ve dolayısı ile diğer etkinlikleri mecburen kaçırıyordum. Ben de yelken yarışına katılmayan fotoğrafçı arkadaşlarımdan rica ettim ve onlarda diğer etkinlikleri bizler için takip edip fotoğrafladı.

 

Bodrum merkezde gün boyu yapılan  folklor gösterileri, El sanatları pazarı, Geleneksel Lezzetler, fotoğraf sergisi, bisiklet turu gibi etkinlikler yapıldı. Bunlar elbette yerli halk ve yerli turistler kadar savaş nedeni ile normalde bu tarihlerde burada bu kadar fazla bulunmayan Rus ve Ukraynalı turistler için de farklı bir gösteri oluyordu.

 

Turizm Haftası için Yerel ve Geleneksel etkinlikler dışında Türkiye Rallisi ilk yarışı olan Rally Bodrum’da bu hafta sonuna denk geldi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ralli’yi Pandemi döneminde bile özel izin ile fotoğraflarken, bu yıl gidememek içimi burkmadı değil.

 

Evet ama olsun, bizim yarışlarımızda yine keyifli geçti. Gerçi ilk gün rüzgar çok fazlaydı ve ha denize çıkacağız derken maalesef denize çıkamadan günü bitirdik. Çünkü rüzgar 30 Knot üzerinde olduğu vakit güvenlik nedeni ile karada bekliyoruz. Neyse ki ikinci gün az rüzgarlı ama hafif dalgalı denizde yarışın startı Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar’ın eşliğinde verildi. Yapılan iki yarışla da bir önceki günün acısını çıkartmış olduk.

Evet, Turizm Haftası Bodrum’da böyle geçti. Güzel Ülkemin farklı yerlerinden birbirinden güzel etkinliklerle kutlandığını biliyorum. Siz bu yazıyı okuduğunuz zaman 23 Nisan’ı büyük bir onur ve kıvançla kutlamış olacağız. Bu yazıma Turizm Haftası ile başlayıp 23 Nisan ile bitiriyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimiz için kutlu olsun.