Dünya Mutluluk Günü

Berkin’in Gözünden Dünya Mutluluk Günü

 

Küçüklüğümden beri Mart ayını çok sevdim. Bunda benim ve ablamın doğum günlerinin Mart ayında olmasının elbette büyük bir etkisi var. Ama kış aylarını pek sevmeyen birisi olarak, henüz ilkokulda mevsimleri öğrenirken hazırlanmış şemalarda görseller İlkbahar ile başlar, İlkbahar’da Mart ile başladığından benim için ikinci bir yılbaşı gibiydi.

 

Okula gittiğim zamanlarda okulun kapanmasına Mart ayına kadar “Çok var” iken, Mart ayından sonra “Az kaldı” moduna girerdim. Okul bitti, büyüdük asker’e gittik. Haziran ayında terhis olduğum için (Askerlik yapan erkekler bilecektir, Şafak 100’den aşağı düşmesi çok önemlidir) yine Mart ayında ilk defa “Az kaldı” diyebilmiştim (Gerçi 550 günlük dönemde askerlik yaptığım için bir sene evvel ki Mart ayında ise “Çok var” diye düşünüyordum).

 

Elbette Mart ayını bir çok kişinin sevmesi içinde sebepler var. Mart ayında oldukça fazla önemli gün ve hafta var.

Yeşilay Haftası, Deprem Haftası, Dünya Kadınlar Günü, Tıp Bayramı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, Yaşlılara Saygı Haftası, Down Sendromu Farkındalık Günü gibi her birimizle ilişkilendirilen önemli günlere sahip. Tabi bunlar Ülkemizde ve Dünya’da en çok bilinenler. Bunların dışında Matematik Günü, Tüketiciler Günü, Kukla Günü, Şiir Günü gibi bir çok önemli gün daha var.

Hele arada birkaç tane gözüme çarpan var ki, “Ah işte. Buna ihtiyacım var ” diyebileceklerimizden. Neler mi?
– 13 Mart Dünya Uyku Günü
-20 Mart Dünya Mutluluk Günü
-25 Mart Dünya Waffle Günü (Opsiyonel)
-27 Mart Dünya Viski Günü (Opsiyonel)

Waffle haricinde diğerleri yılın her günü olsun isterim. Ama sanırım şu sıralar bunlardan en çok ihtiyacımız olan ise Mutluluk.

Herhalde bunu yeni fark etmişler ki, Dünya Mutluluk Günü Birleşmiş Milletler tarafından 2012 yılında ilan edilmiş. O günden bu güne dünya üzerindeki insanların mutluluk fikrini hatırlamaları ve kutlamaları ile farkındalılk oluşturmak için her sene 20 Mart tarihinde “Dünya Mutluluk Günü” kutlanıyor.

Peki nasıl mutlu oluruz sorusuna ise uzmanlar şöyle yanıt vermiş.

Gülümseyin, paylaşın, sağlıklı yiyin, egzersiz yapın, minnettar olun, olumlu düşünün, arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte zaman geçirin, dikkatli olun, hayal edin, müzik dinleyin, teşekkür edin, rekabet edin, hayırsever olun. Başkalarını mutlu etmek için yapabileceğin her şeyi yapmayı unutma! Mutluluk bulaşıcıdır. Basit bir gülümseme, bir yabancının gününü bile daha parlak hale getirebilir.

 

Elbette hepimiz mutlu olmayı, mutlu etmeyi istiyoruz. Fakat her zaman için mutluluğu en çok hak edenler çocuklar. Onların mutluluğu, herkesin mutluluğu oluyor.  Farklı zaman ve farklı yerlerde çekmiş olduğum, zor şartlarda da yaşasalar küçücük şeylere mutlu olan çocuk fotoğraflarına baktıkça ben de mutlu oluyorum. Dilerim sizlere de bir parça mutluluk verir.

Dünya Mutluluk Gününüz kutlu olsun, her günününüz mutlu olsun.