Zeki Müren Sanat Müzesi

Türk sanat müziği denince ilk aklımıza gelen isimlerin başındadır Zeki Müren. 6 Aralık 1933 yılında Bursa’nın Hisar semtinde doğan sanatçı, 24 Eylül 1996 yılında aramızdan ayrılmıştır. 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanıyla ödüllendirilen Zeki Müren, hayatının son yıllarını Bodrum’da ki evinden geçirmiştir.

 

Büyük hayranlık duyduğumuz sanatçıyı bende ilk kez Bodrumda görmüştüm. Henüz küçük bir çocukken ailem ile gittiğim bir tatilde, bir çay bahçesinde otururken rastladım. Her zaman ki gibi zarif ve kibardı. Kendisine selam verenlere karşılık veriyor, yanına gidip konuşanlar ile sohbet ediyor, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenleri kırmayıp poz veriyordu.

 

Utangaç ve çekingen bir çocuk olduğumdan, üstelik de öncesinde televizyonlarda  gördüğüm bir kişiyi ilk defa kanlı canlı karşımda gördüğümden  heyecanlanıp yanına gidememiştim. Maalesef bir daha da kendisini görme şansım olmadı.

 

Zeki Müren’in vefatından sonra 2000 yılında yaşadığı ev müze olarak ziyarete açıldı. 3 kış’tır Turgutreis’e her gittiğimde görmeye niyetleniyordum. Her seferinde de bir aksilik çıkıyor ve programımı ertelemek durumunda kalıyordum. Her ne kadar Ocak ayında ziyaret etmek istediğim gün aşırı yağmur yüzünden gidemesem de, sonra ki günlerde  hava muhalefeti yüzünden İstanbul’a dönememem sayesinde nihayet bu ziyareti gerçekleştirdim.

 

Müzenin yerini bulmak oldukça kolay. Dünyaca ünlü Halikarnas diskonun giriş kapısının tam karşısında kendisi ile aynı adı taşıyan Zeki Müren caddesi üzerinde.

 

Müze kartımız ile ücretsiz girebildiğimiz gibi, kartımız yoksa 3 TL karşılığında ziyaretimizi gerçekleştirebiliyoruz.

 

2 katlı olan eve ayakkabımızın üzerine galoş takarak giriyoruz. Evin bir çok yerine yerleştirilmiş hoparlörlerde Zeki Müren’in şarkıları geliyor. Alt katta  konuklarını ağırladığı ve sanat üzerine söyleşiler yaptığı, diğer zamanlarda ise gazete okuyarak, şiir yazarak ve televizyon izleyerek günün büyük bir bölümünü geçirdiği oturma odası bulunuyor. Koltuklar ve gramafon sanatçının ölümünden sonra İstanbul da ki evinden sergilenmek üzere getirilmiştir. Şöminenin üzerinde bulunan yağlı boya tabloda Osmanlıca 1329 tarihi bulunmaktadır.

 

Yine aynı katta İstanbul’da ki evinden getirilen ve bakımı yapılıp sergilenen yatak odası bulunmaktadır. Cam vitrinli dolaplar içerisinde sanatçının sahne ve televizyon programlarında giymiş olduğu kıyafetler sergilenmektedir.

 

Üst katta ise sanatçının kullandığı kristaller, gümüşler, kostümlerin ve ayakkabıların sergilendiği salon, sanatçının kendi yaptığı desenlerin sergilendiği ve kliplerin izlenebildiği tanıtım odası ve ödüllerin, plakların, makyaj malzemelerinin , sanatçıya gelen mektupların bulunduğu teşhir salonları yer almaktadır.

 

Hayranlıkla evi gezdikten sonra sıra bahçeye geliyor. Bahçede cam ile kapatılmış bir garajda sanatçının uzun yıllar kullanmış olduğu araba bulunuyor. Garajın hemen yanında Bir Türk bayrağı ve sanatçının bronzdan yapılmış heykeli bulunuyor.  Evin dış duvarında bulunan “Sevgilerimle, Zeki Müren” yazısı gözlerimizden kaçmıyor.

 

Bütün evi gezip fotoğraf çekmek 45 dakikamı  aldı.Bu süre zarfında kış ayı olmasına karşın evde bulunan diğer ziyaretçilerin kadrajda olmamalarına dikkat edip ,kimseyi de rahatsız etmeden bekleyerek ve  hiç acele etmeden 90 adet fotoğraf çektim.  Ve şunu söylemek istiyorum. Yaz tatilini Bodrum da geçirmek isteyenler çok değil 15-20 dakikalarını ayırarak Türkiye’nin en büyük sanatçılarından birinin oturduğu koltuğu, yattığı yatağı, giydiği kıyafetleri, hayranlarının gönderdiği mektupları, kahve içtiği fincanları mutlaka görmelerini diliyorum. En azından bir öğle vakti güneşin en zararlı olduğu anlar, biraz müzik dinlemek, evin içerisindeki o yaşanmışlık kokusunu hissetmek, o anıları görmek için iyi bir fırsat olabilir.

 

Yazımın sonunda sanatçının “İşte benim Zeki Müren” şarkısının son nakaratını paylaşmak istiyorum.

Kimsesizlerin kimsesiziyim, kimsesizim
Yalnızların yalnızıyım, yalnızım
Dertlilerin dertlisiyim, dertliyim
Aşıkların aşkıyım, aşıkım
İsmim Mesut, göbek adım Bahtiyar
Yıllarca hep böyle bildiğiniz siz
Mesut bahtiyardan şarkılar dinlediniz…