Saklıgöl

Geçtiğimiz aylarda gece çekimi yapmak için Şile’ ye gittiğimizde, mutlaka Saklıgöl’e de gitmemizi önerdiler.  Geç bir saat olmasına karşın öneriye uyarak Saklıgöl’e gittik. Fakat bilmediğimiz bir yer ve zifiri karanlık olmasından dolayı fazlaca gezemedik. En kısa zamanda erkenden gelip burayı gezip görmek istiyordum. Ve Haziran ayının son haftası Saklıgöl gezimizi gerçekleştirdik.

 

Sabah 9 da Kadıköy den kendi aracımız ile yola koyulduk.  Şile’ye gidiyormuş gibi Şile yolunu takip ediyoruz. 1 saat kadar yol aldıktan sonra Şile kavşağına geldiğimizde Işıklardan sağa dönüyoruz.  Saklıgöl tabelalarını takip ederek Karamandere köyünü geçiyoruz.  3 Km. kadar gittikten sonra göl’e ulaşıyoruz.

 

Oldukça geniş bir otopark’a aracımızı bıraktıktan sonra,  merdivenlerden yukarı çıkınca karşımıza bir tesis çıkıyor. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeğini oradan yiyebileceğimiz gibi, yiyeceğimizi yanımızda getirerek “Ağaç altı ve Kamelya” kiralayabiliyoruz. Ayrıca mangal ve semaver kiralaması da mevcut.

 

Göl üzerine kurulmuş ahşap bir kulübede serpme kahvaltımızı sipariş ediyoruz. 2 kişi olmamıza rağmen 4 kişilik masamızın üzeri doluyor. Bir yandan kahvaltımızı ederken diğer yandan da göl üzerinde yüzen ördeklere ekmek atabiliyorsunuz. Ördekler için gölün içinde küçük bir kulübe  de bulunuyor.

 

Kahvaltımızı bitirdikten sonra göl etrafında yürüyüşe geçiyoruz. Öncelikle otopark’ın sol tarafından gidiyoruz.  Yürüyüş esnasında bir çok çeşit kelebek ve yusufçuk da bize eşlik ediyor. Tabi ki bolca oksijen ve kuş cıvıltıları da eksik kalmıyor.  Otopark’ın sağ tarafından ilerlediğimiz de ise göl üzerin de kiralanan ağaç altı ve kamelyaları da görüyoruz.

 

Kadıköy merkezine 70 Km. uzaklıkta olan Saklıgöl, özellikle kalabalık olarak gidildiğinde gayet eğlenceli olabilecek bir yer. Şile ve Ağva’ya giderken  ya da dönüşte sabah  kahvaltısı ya da akşam yemeği  için de oldukça uygun.

 

Hafta içi olmasına rağmen oldukça kalabalık olan tesise hafta sonu giderken yer bulamama riskini de göz önünde bulundurmak gerekir…