EvdekalTürkiye

Berkin’in Gözünden EvdekalTürkiye

 

Hayatımızın hiçbir döneminde yaşamadığımız bir süreç  yaşıyoruz. Belki bir filmde izlediğimiz ya da bir kitapta okuduğumuz olaylar gerçek oldu. Umarım ki en kısa zamanda her şey normale dönecek ve bizler hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

 

Bende sizler gibi zorunlu olmadıkça evden çıkmıyorum. Ev ihtiyaçlarımızın neredeyse tamamını internet üzerinden marketten yapıyoruz.  Peki evde kaldığımız bu süre içerisinde neler yapıyoruz, vaktimizi nasıl geçiriyoruz?

 

Freelance bir fotoğrafçı olduğum için zaten düzenli bir iş hayatım yoktu.  Ayrıca Stock fotoğrafçılığı da yaptığım için eskiden de evimde fotoğraf çekimleri yapıyordum. Beyaz, siyah ya da renkli bir fon hazırlayıp evdeki yiyecek içecekten tutun kullandığımız bir çok materyali de fotoğraflıyordum.

 

Kafamda bir kurgu düşünüp ona göre bir fotoğraf setup’u hazırlıyorum. Fotoğraf makinemin açısı, ışıklarımın duracağı yer, fon’un şekli, objenin duruşu derken oldukça vakit geçiyor. Hazır setup hazırlamışken evde ne var ne yok çekmeye başlıyorum. Çekeceğim objenin fotoğrafta daha iyi görünmesi için güzelce temizlemem gerekiyor. Bu vesile ile de ister istemez temizlik yapmış oluyorum.

 

Yine bu tarz fotoğrafları çekmek için kendim fonlar hazırlıyorum. Önceleri kırtasiyeden aldığım büyük boy kalın kağıtları kullanıyordum. Evde kaldığım bu dönemde ise karton parçalarını her iki tarafını da farklı renklere boyuyorum.

 

Boya yapma konusunda hayatımın hiçbir evresinde başarılı olamadım. Yinede bir hevesle yapmaya çalışıyorum. Yine bu evde kaldığımız süre zarfında kullanmış olduğumuz  5Lt. lik su bidonlarını kesip boyayarak saksı gibi bir şeyler yaptım. Baharın da gelmiş olmasıyla içlerine güzelce çiçekler ektim.

 

Bunların dışında eskisinden daha fazla kitap okuyup daha fazla film izliyorum. Hiçbir şey yapmadığım zamanlarda da sessizliği dinleyip hayat tekrar normale döndüğünde yapmayı özlediğim şeyleri düşünüyorum.

Yazıyı yazmayı planladığımda acaba arkadaşlarım evde kaldıklarında neler yapıyorlar diye düşündüm. Ve sosyal medya hesabımdan sordum, gelen yanıtların bir kısmını da sizlerle paylaşıyorum.

– Aleyna Ö –Evde repertuarını genişletmek için şarkı önerileri bekliyor.
-Erdem Ş – İnternet sitesi kurdum, onunla uğraşıyorum (erdemsahin.com.tr).  Puzzle yapıyorum, gitar öğrenmeye çalışıyorum.
-Burak A- Balkonda domates, salatalık, biber yetiştirmek için solucan gübresi sipariş ettim. Arada da stock sitesi için fotoğraf çekiyorum.
-Büşra A- Kitap okuyorum, fotoğraf çekiyorum, dizi film izliyorum. Resim çizerek kendimi bu alanda geliştirmeye çalışıyorum.
-Nesli A – Mini tarlamı suluyorum, olan çileklerimi yiyorum.
-Kemal Ozan A- Abi bugün camları sildim, salonun ortasına tavana çelik dübel ile salıncak montajladım ufaklık için.
-Berfu Y.-Bolca kurabiye yapıyorum.
-Emre Yalcın A.- Ok attım, yemek yaptım, keyif yaptım, hayatın akışını tekrar elime aldım.
-Aşkparahuzur- Bakış açımı değiştiriyorum. Değiştirmezsem evrilemem.
-Levent B –  Kitap yazıyor.
-Ömer A –Eski Reality showları izliyor
-Kadir Ö – Bağ evimin bahçesiyle ilgileniyorum.
-Elif G – Pilates yapıyorum, colorsudoku çözüyorum, bahçe ile ilgileniyorum.
-M.Utku Z –Şezlong zımparalıyor, Adobe animasyon tasarımı çalışıyor ve bahçeye soğan ekiyorum.
-Ebru Ç- Kitap okuyorum, Sukulentlerimle ilgileniyor ve minnak bostan yapıyorum.
-Mine M- Uzaktan eğitim ile beraber derslerimi yapıyorum, Sunum hazırlıyorum.

İnanıyorum ki bu günler pek yakın bir zamanda geçecek. Yine eskisi gibi güzel günler göreceğiz. Yüzdük ve sonuna geldik. Kısa bir müddet daha evdekalTurkiye. Sonrasında bugünlerin acısını keyifle çıkartacağız.