Formula 1 İstanbul

YAZI: Berkin Tunçar
FOTOĞRAFLAR: Halil İbrahim Duran

Bu yıl 7.kez ülkemizde düzenlenen Formula 1, belki de son kez, 6-8 Mayıs’ta İstanbul Park’ta koşuldu.

 

Formula 1 pilotları geleneksel olarak düzenledikleri futbol müsabakasında ülkemizin çeşitli alanlarda ünlü isimleri ile bir müsabaka gerçekleştirdi. 4 Mayıs günü Şükrü Saraçoğlu stadında gerçekleşen maçta, ülkemizi birçok eski futbolcu ve sahne sanatçıları temsil etti. Müsabakayı Türk yıldızları 6-5 kazandı. Maç ile ilgili hafızalarda kalan komik anı ise Yarış lideri sebastian Vettel’in, Şükrü Saraçoğlu stadı yerine Maltepe stadına gitmesiydi. Yaşanan bu aksilik yüzünden Vettel ancak ikinci yarıda takımına dahil olabildi. En önemlisi de bu müsabakanın tüm geliri “Dünya çocuklarına yardım” adı altında çocuklarımız için düzenlenen yardım kampanyasına verildi.

 

Cuma günü gerçekleşen antrenman turlarının en hızlısı Fernando Alonso oldu. Yağmur altında gerçekleşen antrenmanlarda Alonso’nun ardından Nico Rosberg ve Michael Schumacher en hızlı pilotlar oldu. Antrenman turlarında Red Bull pilotu Vettel yine adından söz ettirdi ve 8. virajda kaza yaparak antrenmanların bir süre durmasına sebep oldu.

 

Cumartesi günü yapılan sıralama turlarında Pazar günü yarışa pole pozisyonda başlayacak pilotlar belli oldu. İlk iki sırada Red Bull pilotları Vettel ve Webber bulunuyordu. Nico Rosberg 3, Hamilton 4 ve 5. sırada Ferrariden Alonso vardı. Sorunsuz geçen sıralama turlarından sonra pazar günü büyük yarış zamanıydı.

 

Yarışa pole pozisyonunda başlayan Red Bull pilotları, çok rahat bir yarış geçirerek 1 ve 2. sırayı alarak kürsüdeki yerlerini aldılar. Onlara eşlik eden pilot ise yarışa 5. sıradan başlayan Ferrari’den Fernando Alonso oldu. Alman pilot Türkiye’de 13. Grand Prix zaferine ulaştı ve Ferrari bu sezon ilk kez ülkemizde podyuma çıkabildi.

 

İstanbul’da ki yarışta ayrıca kırılan rekorlar da vardı. 79 geçiş ile kırılan bu rekora 82 kez yapılan pit stoplar da yeni bir rekor olarak tarihe geçti. İngiliz basınında yer alan yalan bir haber ise okuyucuları güldürdü. Habere göre 23 yaşındaki Vettel’in Türkiye de içki içme yaşının 24 olması ve yaşının tutmadığı için patlattığı şampanyayı içemediğini yazdı. Oysaki hem kutlama törenini izleyen binlerce yarış sever, hem de ekranları başında yarışı canlı izleyen milyonlarca kişi bu haberin doğru olmadığını gördü.

 

Ve güzellikleriyle, rekorlarıyla bir İstanbul Grand Prix daha sona erdi. Formula 1 araçları için Türkiye’de üretilen lastikleri ile; umarız ki anlaşma sağlanır ve önümüzdeki 20 yıl daha Formula 1 ülkemizde gerçekleşir.