Günbatımları

Benim için günün en güzel vaktidir günbatımı zamanları. Fotoğraf çekmeye başlamadığım zamanlarda bile günbatımını izlemek oldukça huzur veriyordu. Şimdi ise hem izleyip hem de fotoğraflarını çekiyorum. Ve çok şanslıyım ki, yaşadığım yerde çok güzel gün batımları gerçekleşiyor. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda bulutlar ile birlikte hemen hemen her akşamüstü gökyüzü bizlere görsel bir şölen hazırlıyor.

Güneş dünyamızdan oldukça büyük olsa da , aslında orta büyüklükte bir yıldızdır. Her ne kadar içerisine 1.3milyon dünya sığacak büyüklükteyse de, Bilinen en büyük yıldız olan VY Canis Majoris’in yarıçapı ise Güneş’ten 1800 ila 2000 kat daha büyüktür.

Bizler için D vitamini deposu olan Güneş’in de, bizler gibi belli bir ömrü var. Uzmanların araştırmalarına göre öngörülen süre Güneş’in ömrünün 4 milyar yıl kaldığı yönündedir.

Her ne kadar bir günün bittiğini bildirse de, günbatımı bir çok insana mutluluk verir. Sanırım arşivimde 30bin’e yakın günbatımı fotoğrafım vardır. Ve çok sevmeme rağmen güneş’in denizin içine battığı fotoğrafım yoktu. Turgutreis’te yılın belli zamanları iki ada arasında denize batıyor. Tarihlerini takip ediyor olmama rağmen ya o gün hava bulutlu oluyor, ya bölge dışında oluyorum ya da en kötüsü o an makinem yanımda olmuyordu.Nihayet geçen sene tarihleri yine takip ederken 1 şubat günü güzel bir açı yakalayıp güneşin batmasını bekledim. Bu tarihi söylemememin sebebi de şu, 30 Ocak Kardak kayalıkları krizinin yıldönümü. O yüzdende denizde normalden daha fazla sahil güvenlik tekneleri bulunuyordu.Artık güneş’in denize batmasına dakikalar kala çatal adası önünde bekleyen sahil güvenlik gemisi benim kadrajıma doğru hareketlendi. Ve çok ilginç bir şekilde güneş ile fotoğraf makinemin arasına girerek durdu. Güneş batana kadar bekledi ve güneş battıktan sonra tekrar eski yerine döndü.

Şayet planlı bir çekim yapıyor olsam, o uzaklıktaki bir gemiyi güneşin önüne getirmeye kalksam imkanı yok denk getiremezdim. İlk başta güneşi tek başına çekemedim diye üzülsem de, sonradan bu hali ile de hoşuma gitti. Daha sonraları da şansım yaver gitti bahar aylarında güneşin daha geç ve daha ileriden batması ile farklı açılardan denize batmasını çekebildim.

Evet, dediğim gibi günbatımı konusunda şanslıyım. Hem güneş burada çok güzel batıyor, hem de kadrajıma eşlik edecek unsurlar oldukça fazla. Benimse tek yapmam gereken doğru zamanda doğru yerde olabilmek.

Herkesin en güzel günbatımlarına şahit olması dileği ile sevgiyle kalın.