Peksimet Köyü

Neresidir bu Peksimet? Ya da nedir bu Peksimet? Bir çoğumuzun ismini hiç duymadığı, yanından yakınından geçsek bile fark etmediğimiz bir yer. Hakkında da internet’te bile çok fazla bilgi yok.
Bulabildiğim bilgiler sadece şunlar.

 

– Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
– Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
– Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
– Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
– Mahallede,  ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu  şebekesi vardır ancak kanalizasyon  şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı  ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt  olup mahallede elektrik ve  sabit telefon  vardır.

 

2012 Nüfus sayımına göre 1548 nüfusu olan Peksimet Köyü, 6360 sayılı kanunla mahalleye dönüştürülmüş. Fakat halen halk arasında bahsedilirken Peksimet Köyü diye söyleniyor.

 

Şimdi gelelim bu Peksimet köyünün nerede olduğuna ve niye orayı yazdığıma. Evet Peksimet köyü, Bodrum Turgutreis ve Gümüşlük arasında bulunan Kadıkalesi’nin 3 km iç kısmında.  Gümüşlük’ten Bodruma giderken görmüş olduğunuz değirmenlerin hemen arka tarafı. Gerçekten çok küçük bir köy. Bir çok eski yıkık taş ev ve yenilenmiş evlerden oluşuyor.

Ama benim burayı yazma sebebim yıkık taş evler ya da ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu için değil. Bu köy’ün özelliği Köy içinde bulunan ve sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen esnaflardan mahalle bakkalının 28 metrekarelik deposunu imece usulü çocuk kütüphanesine çevirmeleri. Evet yanlış duymadınız, içinde binlerce kitabın, oyuncağın bulunduğu bir çocuk kütüphanesi mevcut.

 

El birliği ile “çocuklar için bir şeyler yapalım” cümlesi bir anda öylesine yayılmış ki, kimileri kitap bağışlamış, kimileri çocuklar üşümesin diye soba almış, kimileri önüne bank yapmış, kimileri raflarını yapmış ve 45 gün içerisinde köyün rengarenk bir çocuk kütüphanesi olmuş.

 

4 Aralık 2016 tarihinde Kütüphanenin açılışı gerçekleşti. Hem de kış ayı olmasına rağmen 1000 kişinin üzerinde bir kalabalık toplandı. Çocukların mutluluklarını görmek ise her şeye değerdi.  Aradan 6 ay geçmiş olmasına rağmen tekrar gittim. Yapılan bağışlar ile kitapların sayısının arttığını görüp mutlu oldum. Ve bu tarz girişimlerin her yerde olması için, daha çok kişilere ulaşması için bu yazıyı yazdım.

 

Evet Peksimet köyü, kendisi küçük bir köy ama içinde kocaman bir mutluluk var.