Bodrum Rallisi 2022

Berkin’in Gözünden Bodrum Rallisi 2022

 

Bahar’ın gelişi ile birlikte Bodrum ve civarında yapılan etkinliklerin ardı arkası kesilmemeye başladı. Özellikle hafta sonları katılmak için birkaç etkinlik arasından seçim yapmak zorunda kalıyoruz. Ve Nisan ayının tam ortasında yapılan Rally Bodrum 2022 katılmayı tercih ettiğimiz bir etkinlikti.

 

Geçtiğimiz sene 27 yıl aradan sonra yapılan Bodrum Rallisi, Pandemi sebebi ile sokağa çıkma yasağına denk geldiği için seyircilerden yoksun yapılmıştı. Fakat artık yasakların azalıp normalleşme döneminde olduğumuz için bu kez seyirciler de ralliyi izleme fırsatı buldu.

 

15 Nisan Cuma günü Bodrum Belediye meydanında start seremonisi  yapıldı. Cumartesi ve Pazar günü olmak üzere 6 farklı etap ile sezonun ilk rallisi böylelikle resmen başlamış oldu.

 

Ben yine 2021 yılında olduğu gibi Muğla911 Arama Kurtarma Araştırma Derneği ile birlikte kurtarma ekibi olarak Ralliye katıldım. Diğer gönüllü arkadaşlarımız ile birlikte etapların farklı yerlerinde güvenlik önlemlerimizi aldık. Cumartesi günkü görev yerim ilk startın verileceği Termera (Yeniköy) etabı idi. 67 otomobilin ilk start anlarını ve ilk virajlarını alışlarını rahatlıkla görebiliyordum. Biraz fazlası ile toz yutsam da, gerçekten çok keyifli görünüyordu.

 

Öğleden sonra ikinci start ile birlikte pilotlar yola biraz daha alıştıkları için hızlarını da attırarak yarışa devam ettiler. Bu da yarışa katılan 67 otomobilden sadece 52 tanesinin yarışı bitirebilmesine sebep oldu. Yolda kalan araçlar ertesi günkü yarışa kadar tekrar hazır hale getirilecekti.

 

Pazar günü ise görev alacağım yer 2. Etabın oradaydı. Biz yine sabahın erken saatlerinde yola koyulup Muğla 911 Arama Kurtarma Araştırma Derneği ekibi ile Rallinin yapılacağı yere doğru gitmeye hazırlanıyorduk. Tam o sırada Dereköy’de makilik ve ormanlık alanda yangın çıktığı bilgisi geldi. Tüm ekibimiz hemen rotamızı değiştirip hızlıca yangının olduğu bölgeye doğru gitmeye başladık. Çabucak müdahale etmemize rağmen rüzgarın çok şiddetli olmasından dolayı yangını kontrol altına almak biraz zaman aldı. Tabi hem Arama kurtarma ekiplerinin hem de itfaiye araçlarının yangın bölgesinde olmasından dolayı yarışın başlaması önce 1 saat ertelendi. Kısa bir süre sonra da sabahki etabın iptal edildiği bilgisi geldi. Yangın sönse de, soğutma çalışmaları bir müddet daha devam edecekti. Bu da itfaiye araçlarının halen yangın bölgesinde kalması demek oluyordu. Dolayısı ile yarışın geri kalanı maalesef yapılamadı.

 

Yangın bölgesinde işimiz bittikten sonra Deve Güreşi alanı olarak bilinen ve araçların bulunduğu bölgeye gittik. Hem pilotlar hem de organizasyon ekibi yarışın iptal edilmiş olmasından dolayı oldukça üzgünlerdi. Takımlar toplanıyor ve ilk yarışın ödül töreni için Bodrum Belediye Meydanına doğru gidiyorlardı. Biz de ikinci yarış izleyemedik ama gidip ödül törenini izleriz diye düşünürken rüzgarın şiddeti ile yangının tekrar başladığı bilgisi geldi. Alelacele tekrar yangın bölgesine gidip tekrar müdahale de bulunduk. Birkaç saat içerisinde de yangını tamamen söndürdük.

 

Yine dolu dolu bir hafta sonu yaşadık anlayacağınız. Evden Ralli diye çıkıp orman yangınına müdahale ederken bulduk kendimizi.